Bize Ulaşmanız Yeterli
7/24 İletişim 0850 304 34 04

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Kullanılır?

Siz seyir halindeyken ya da aracınız duruyorken sizin bilinciniz dışında gerçekleşen bir kazada yaralanırsanız kazadan aldığınız bedensel ve maddi hasarı kazaya neden olan kişi ya da kurumlardan talep edebiliyorsunuz. Ancak bunun için kesin olarak hatasız ve bilinçli olmanız gerekiyor. Aracınızın içindeyken geçirdiğiniz kazada yaralandığınızda tüm tedavi masraflarınız sizin talebiniz doğrultusunda kazaya sebebiyet veren kişi tarafından ödenmek zorundadır.

Aynı zamanda yaralanmalı trafik kazası tazminatı sayesinde aracınıza aldığınız maddi hasarın da giderilmesini talep etmeniz durumunda karşı tarafın maddi hasarı ödemesi gerekiyor. Bunun için kazadan sonra bir sigorta ekspertizi çağırılarak aracın hasar durumuna bakılması gerekiyor. Eğer aracın hasar durumunda sizin bir hatanız yok ise ve tamamı ile karşı taraf yani kazaya sebebiyet veren kişi ya da kişiler hatalı ise aracınızın maddi hasarı, sizin uğradığınız zararlar kazaya sebebiyet veren kişi ya da kişiler tarafından ödenecektir.

Alacağınız tazminat kazanın boyutuna göre belirlenmektedir. Kazanın boyutuna göre hasar belirlendikten sonra kazaya sebebiyet veren kişi ya da kişiler tarafından tahsil edilir. Ancak eğer hatalı olan aynı zamanda aracın sahibi ise herhangi bir şekilde yaralanmalı trafik kazası tazminatından faydalanmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Aynı zamanda kazan sonraki bedensel ve ruhsal hasarlarda doktorun verdiği rapora göre bir tazminat davası açılabilir. Ancak aracın hasar alması konusunda suçlu olan taraf siz iseniz tazminatı hem alamazsınız hem de ilgili birimleri uğraştırdığınız için hakkınızda soruşturma açılabilir.

www.hasartakibi.com