Bize Ulaşmanız Yeterli
İletişim 0850 304 34 04

Zeytinlik Mah. No13/46 Bakırköy-İstanbul

Yabancı Plakalı Araç Kazalarında Ne Yapmalıyız?

Türkiye sınırları içerisinde yabancı plakalı aracınız ile gelmiş ve olası kaza ihtimalinde ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Ancak otomobil sahibi olarak kaza sonrasında ne yapmanız gerektiğini ve hasarın nasıl giderileceğine hakim olmayabilirsiniz. Firmamız, tüm bu süreci en hızlı ve doğru şekilde yürütmek adına sizin yanınızdadır. TIR, kamyon, binek ve her türlü ticari yabancı plakalı aracınızla kaza yaptığınızda nasıl adımlar atmanız gerekiyor? Dilerseniz bu doğrultu da sizlere yardımcı olalım. Öncelikle ilk olarak yeşil kart sigortası sahibi olmaya özen göstermelisiniz. Türkiye motorlu taşıt bürosunun ürettiği bu kart sayesinde kaza yapan yabancı plakaların maddi hasarının karşılanması hedeflenilmektedir.

Yeşil Kart Sigortası Neleri Kapsar?

Yabancı plakaya sahip olduğunuz aracınız için yeşil kart sigortası yaptırmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Kaza yapılan ülke sınırlarında herhangi başka bir sigorta yaptırmanıza gerek kalmamaktadır. Yine kazanın gerçekleştiği ülkenin hukuki kriterlerine göre işlem yapılmasına vesile olur. Hasar ve bundan doğacak tazminatlar bu prosedürler ışığında belirlenecektir. Türkiye sınırlarında bir kaza söz konusu ise hasar tespiti ve doğan maddi unsurun ödenmesi de ilgili taşıt bürosu tarafından yapılmaktadır. Fakat parasal kaybı telafi etmeye dair sadece hasarın ibraz edilmesi de kafi değildir. Maddi zararlı bir kaza olmuş ise istenilen gerekli belgelerin temini de zorunludur.

Evrak ve Belgelerle Başvurmak En Doğru Olanıdır

İlk olarak yeşil kart sigorta poliçesinin fotokopisini bulundurmalısınız. Kazanın tespiti ve tutulan raporun noter tasdikli bir nüshasını temin etmelisiniz. Olası alkol şüphesine karşı hem şüpheliler hem de mağdura dair raporları bulundurmaya önem göstermelisiniz. Karşılıklı verilen ifadeler ve şahitlerin tespit tutanakları da başvuru sırasında bulunması icap eden diğer evraklardır. Kazaya karışan kişilerin hem ruhsatlarının hem de ehliyetlerinin kopyaları, aynı zamanda kazayı görüntüleyen fotoğraflarında dosyaya koyulması yararlıdır. Şayet kaza ölüm ile sonuçlanmış ise veraset ilamları, defin ruhsatları ve gelir belgesi gibi ekstra detaylarda hazırlanmalıdır. Bütün bunları sizin adınıza hazırlamaya dair yılların deneyimine sahip şirketimizle hareket edebilir ve farkımızı hemen görebilirsiniz.

www.hasartakibi.com