Bize Ulaşmanız Yeterli
7/24 İletişim 0850 304 34 04

Yabancı Plakalı Araç Kazalarında Ne Yapmalıyız?

Ülkelerin turistik ve ya ticari faaliyetlerinin gün geçtikçe büyümesiyle birlikte, ülkeler arasındaki kara yoluyla gezi, ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri de aynı oranda büyümeye ve ilerlemeye başladı. Bununla birlikte ulusal sınırlar içinde geçerli olan trafik sigortaları, uluslararası alanda geçerli olmadığından, uluslararası alanda geçerli bir sigorta sistemine ihtiyaç duyuldu.

Bu ihtiyaç sonucunda, yeşil kart sigorta sistemi ortaya çıkmıştır. Bu sisteme üye ülkeden herhangi biri başka bir üye ülkeye yolculuk ederken, başka bir sigorta yaptırmadan o ülkenin trafiğinde aracını kullanabilmektedir.

Yabancı plakalı araç, aracımıza çarparsa ne yapmalıyız?

Yapılması gerekli şey Türkiye Motorlu Taşıt Bürosuna başvurmaktır. TMTB, kendi websitesinde başvuru için gereken şartları sıralamıştır. Bunların en başında da kazaya neden olan yabancı plakalı aracın, yeşil kart sistemine üye bir sigortaya sahip olmasıdır. Bu durumda TMTB yeşil kart sistemine üye yurt dışındaki sigortacı ile irtibata geçer.

Başvuru Yapılması İçin Gerekli Evraklar:

Eksiksiz bir şeklide mağdur araç sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış form
Trafik polisi tarafında düzenlenmiş tutanak
Zarar gören araca ait  ruhsat kopyası
Kazaya sebep olan aracın yeşil kartı

Hasar dosyası açıldıktan sonra TMTB tarafından hangi işlemler yapılır?

Başvuru formu ve gerekli olan evrakları büroya ulaştırılması,  belgelerin arasında kazaya sebep olan yabancı plakalı araca ait bir yeşil kartın olup olmadığının denetlenmesi gerekir. Belgeler içerisinde yeşil kart var ise bunu düzenleyen sigortacıdan yeşil kartın geçerli olup olmadığı sorulur. Belgeler arasında yeşil kart yok ise araştırma ve yazışmalar yapılır.

www.hasartakibi.com