Bize Ulaşmanız Yeterli
7/24 İletişim 0850 304 34 04

Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı Ticari Araçlarda Nasıl Geçerli Olur?

Ticari kazanç kaybı son zamanlarda ticari araçların en çok yaşadığı kötü durumlar arasında yer almaktadır. Ticari kazanç kaybı, en genel tanımı ile ticaret amaçlı kullanılan motorlu taşıtın hasar alarak kullanılamayacak duruma gelmesi ya da bir süreliğine kullanılamayacak olmasıdır. Bu durumda ticari araç sahibinin zararını ise ticari kazanç kaybı tazminatı karşılamaktadır. Ticari kazanç kaybı tazminatının miktarı ticaret yaptığınız alana göre değişmek ile beraber aynı zamanda da ticari olarak kullandığınız motorlu aracın aldığı hasarın ne kadar sürede onarılabileceğine göre de değişmektedir.

Ticari kazanç kaybı tazminatı, ticari amaçla kullandığınız motorlu aracınızın zarar görerek kullanılamaz hale gelmesi ya da bir süreliğine kullanılamayacak olması halinde devreye giren tazminat türüdür. Ticari amaçla kullandığınız motorlu taşıtınız hasar aldığında ya da olası bir kaza ile kullanılmayacak duruma geldiğinde ticari kazanç kaybı tazminatı sizin ticari aracınız ile gün içindeki kârınıza göre ortalama bir tazminat miktarını size geri öder. Ticari kazanç kaybı tazminatı bu şekilde kolayca kullanılabilir.

Ticari kazanç kaybı ticaret mesleği grubunda olduğu için ne yazık kı sık sık bu problemler ile karşılaşılıyor. Ancak böyle durumlarda ticari kazanç kaybı tazminatı sayesinde ticari araçla ilgili yaşanan bir çok zorluk kolaylıkla aşılabilir. Ticari aracın hasar görmesi ya da tamamı ile işletilemeyecek durumda olması ticari kazanç kaybı anlamına gelmektedir. Ticari kazanç kaybı tazminatı ise tamamı ile yok olmuş olan ticari aracın ya da fazla hasar görmüş olan ticari aracın onarılması süresi boyunca alınan kâra  denir.

Ticari araçlarda kazanç kaybı tazminatları belli prosedürlere göre uygulanmaktadır. Bu prosedürlere göre öncelikle araç hasar aldığı zaman bir sigorta ekspertizine danışılmalıdır. Sigorta ekspertizi aracın bilinçli olarak hasar almadığından emin olduktan sonra diğer prosedürlere geçilir. Ancak eğer ticari araç, aracın kullanıcısı tarafından bilinçli olarak hasar almış ise herhangi bir şekilde araç ticari kazanç kaybı tazminatı alamaz. Ayrıca bilinçli olarak hasar verilen ticari araçlarda araç sahibine sigorta ekspertizlerini uğraştırdığı ve tazminat alma konusunda yalana başvurduğu için soruşturma açılabilir. Ancak eğer ticari araç karşı taraftan araç sahibinin bilinci dışında hasar almış ise ticari kazanç kaybı tazminatı alabilir. Devamında ise aracın ne kadar hasar aldığı hesaplanır. Aldığı hasara göre onarım süresi belirlenir. Onarım süresi boyunca aracın yaptığı kâr hesaplanır ve araç sahibine tazminat olarak ödenir. Böylelikle ticari araç kazanç kaybı tazminatı alınmış olunur. Bu ve bunun gibi birçok araç problemlerinde firmamızın sitesini ziyaret ederek kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz.

www.hasartakibi.com