Bize Ulaşmanız Yeterli
İletişim 0850 304 34 04

Zeytinlik Mah. No13/46 Bakırköy-İstanbul

Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı Danışmanlık Hizmeti

Ticari kazanç kaybı tazminatı, hasar oluşması sebebiyle onarım süresince kullanılamayan araçların zararlarının karşılanmasını amaçlamaktadır. Taksi, minibüs, otobüs, servis araçları ve ticari amaçla kullanılmakta olan diğer araçlarda oluşan hak kayıplarını tazmin etmektedir. Kaza sebebiyle oluşan hasarların karşılanmasında araç sahibi ve sürücü müteselsil kefil olarak görülmektedir.  Bu tür olaylardan doğan ticari kazanç kayıplarının trafik sigortalarının kapsama alanına girmemesi sebebiyle, kişisel alacak takibi uygulamalarında olduğu gibi, hukuk yoluyla tazmin yolu tercih edilmektedir.

Borçlar hukukunda açıkça belirtildiği üzere, herhangi bir şeyin zarar görmesi veya kullanılamayacak hale gelmesi durumunda hasara sebebiyet veren, zararı üstlenmek durumundadır. Bu tür ticari kayıp tazminatlarına hak kazanabilmek için sorumlu şahıslar hakkında icra takibi başlatarak sonuç almak en çok uygulanan yöntemdir.

Ticari kazanç kaybı tazminatı alacak başvurularında çoğu kez icra takibi yeterli olmakta ve borç ödenmektedir. Ancak gerek bilgi yetersizliği, gerekse ihmalkârlık gibi sebeplerden dolayı hakkını alamayan kişiler profesyonel danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak suretiyle hak ettikleri tazminatı alabilmektedir. Aracın hasar görerek uğradığı ticari kayıplar belirlenirken,

“Aracın kullanım amacı, Hangi istikametler arasında kullanıldığı,Aracın faaliyette olduğu dönemdeki yakıt, OGS/ HGS giderleri” şeklindeki ayrıntıların tek tek incelenerek kayıp bedelinin belirlenmesi gerekmektedir. Meydana gelen zararın boyutuna dair delil sunulamadığı durumlarda bile, borçlar kanununun 50. Maddesi gereği uygun bir bedel belirlenerek oluşan zararın tazmin edilmesi mümkün olabilmektedir.

Ticari kazanç kaybı tazminatı talepleri konusunda açılan davalarda Yargıtay kararlarında belirtilmiş olduğu gibi, sigorta şirketlerinin sorumluluğunun olmadığına hükmedilmiştir. Fakat sigorta şirketlerinin savsaklayıcı bir tutum sergilemesi sonrası onarım süresi uzayan veya aracın tamamen atıl hale gelmesi nedeniyle ödemesi uzayan durumlarda, sigorta şirketleri hakkında dava açmak mümkün olmaktadır.

Firmamız, bu tür hak kayıplarında kısa sürelerde sonuç almaya yönelik olarak profesyonel yöntemlerle danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bu tür tazminat taleplerinizde firmamızın 7/24 hizmete açık olan iletişim hatlarından bize ulaşarak her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz.  Uzman personelimizin girişimleriyle takip edilen yasal süreç sonunda, haklarınızı en kısa sürede alarak sorunlarınızın çözümünü sağlayabilirsiniz.

www.hasartakibi.com