Bize Ulaşmanız Yeterli
7/24 İletişim 0850 304 34 04

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınabilir?

Ölümlü trafik kazası tazminatı ölen kişinin yakınları tarafından alınabilecek bir tazminat türüdür. Bu tazminat ölen kişinin aracının onarılmasını ve aile yakınlarına belli bir miktar tazminat ödenmesini kapsayan bir tazminat türüdür.

Ölümlü trafik kazası tazminatı, kaza geçiren ve ölümle sonuçlanan durumlarda mağdur olan tarafın, zararı veren yani mağduriyete sebep veren kişi ya da kişiler tarafından mal zararının karşılanmasını sağlayan bir tazminat türüdür. Yani kazadan sonra açılan ölümlü trafik kazası tazminatı davası sayesinde mağdur olan taraf zararını karşı taraftan alabilir. Öncelikle kazada ölen kişinin yasal olarak en yakınları ölümlü trafik kazası tazminatı davasını açabilir. Ancak önce kaza sırasındaki hasar sigorta ekspertleri ile birlikte ölçülür. Daha sonra da ölen kişinin otopsi raporu ile beraber kazanın tazminatı için mahkemeye başvurulabilir. Ödenecek olan sınır sigorta poliçelerinde üst sınır olarak bulunmaktadır. Ancak ödenecek olan tazminatın miktarı belli bir rakam değildir. Bu kazanın büyüklüğüne ve kazaya sebebiyet veren sürücünün hata miktarına göre değişmektedir. Bu yüzden kazadan ölen kişin yakınlarının alacağı tazminat uzmanlar tarafından en ince ayrıntısına kadar hesaplanmaktadır.

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında kullanılan ölümlü trafik kazası tazminatının miktarı bir çok etkene göre değişiklik göstermektedir. Ancak en genel itibari ile ölümlü trafik kazası tazminatının miktarı ölen kişinin yaşı, mesleği, bakmakla yükümlü olduğu kişiler, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin maddi geliri ve ölen kişinin mal varlığı gibi unsurlar alınacak olan tazminatın boyutunu belirlemektedir. Ölen kişinin yakınları gereken yerlere gerekli başvuruları yaptıktan sonra kolaylıkla ölümlü trafik kazası tazminatından faydalanabilirler.

www.hasartakibi.com