Bize Ulaşmanız Yeterli
İletişim 0850 304 34 04

Zeytinlik Mah. No13/46 Bakırköy-İstanbul

Kimler Terör Mağduru Kapsamındadır

Kimler Terör Mağduru Kapsamındadır?

Uzun süredir tartışma konusu olan ve meclis gündeminden düşmeyen terörle mücadele kapsamında kimlerin mağdur statüsü alıp almayacağı konusunda yeni düzenlemeler yapıldı. Yeni çıkan yasa tasarısı sayesinde güvenlik güçlerine mensup olanlardan hayatını kaybedenler şehit, malul olanlar gazi olarak adlandırılacak ve mevcut haklardan yararlanacak. Bunun yanında terör olayları nedeniyle sivil olarak hayatını kaybedenler ya da malul olanlar ise terör mağduru sıfatını alacak. Bu kişilerde aynı şekilde yasaların verdiği mevcut haklardan yararlanabilecek. Yani yaşanan terör olaylarında sivil olduğu halde hayatını kaybedenler de çıkarılan yasa ile aynı haklara sahip olma şansını elde edecek. Hatta yeni düzenleme ile terörle mücadele kapsamında hizmet veren ve hayatlarını kaybedenlerin yakınları için kamu kurumlarına sınavsız geçiş ile kadro imkanı tanındı.

Yeni düzenleme ile bundan böyle terörle mücadele kapsamında hayatını kaybeden veya yara alan siviller terör mağduru olarak tanımlanacağını ifade etmiştir. Yani herhangi bir güvenlik gücü koluna mensup olmayan ancak yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybeden ya da yaralananlar terör mağduru sıfatını alacak. Bunun yanında terörle mücadelede hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına birtakım ayrıcalıklar tanınacak. Bu kişilerin yakınlık derecelerine göre eşleri, çocukları ya da kardeşleri kamuda istihdam edilmeye başlanacak. İstihdam için öncelikle terör mağduru sıfatını alan kişiye yakınlık derecesi olarak ilk sırada kimin yer aldığına bakılacak ve bunun ardından istihdam edilme sırası belirlenecek.

Terör Mağduru Kapsamına Kimler Girmektedir?

Terör mağduru kapsamına girenler kanun tasarısında tam olarak şu şekilde tanımlanmaktadır: “Herhangi bir terör olayı sonucu veya terör olayını etkisiz hale getirmek isterken gidiş – gelişlerde yaşanan kazalar sonucu hayatını kaybedenler ya da yaralananlar terör mağduru kapsamına giriyor” denilmektedir.

Terörle Mücadele Mağduru Ne Demektir?

Yaşanan terör olayları neticesinde emniyet mensubu olmamasına rağmen yani sivil olarak hayatını kaybeden ya da yaralanan (herhangi bir uzvunu kaybeden ya da kalıcı bir yara alan) kişilere terör mağduru denir. Özellikle çıkarılan yeni yasanın ardından kanunlaşan bu durum sivil olarak hayatını kaybedenlerin yeni bir sıfat kazanmasına neden olmuştur. Yeni yasa ile emniyet mensubu olmadığı halde hayatını kazanlar artık şehit olarak değil yasa kapsamında terör mağduru olarak anılmaya başlamıştır. Ayrıca terör mağduru olma sıfatını kazanan bu kişilerin 1. derece yakınları kamuda istihdam edilmek üzere yeni haklar kazanmıştır.

Terörle mücadele edenlerin ya da yakınlarının istihdamına ilişkin düzenlemede KPSS sınavına giriş yapmadan kamu dairelerinde çalışma hakkı tanınmış ve yakınlık dereceleri baz alınarak istihdam edilmeleri kararlaştırılmıştır.

Yeni kanun tasarısı sonucunda şehit ve gazi yakınlarına tanınmış olan haklar sivillere de tanınmış oldu. Böylece terörle mücadele kapsamında hayatını kaybeden ve yaralanan kişilerin ailelerinden iki kişi kamuda çalışma hakkı kazandı. Hayatını kaybeden sivil veya şehit terör mağduru evliyse eşi ve çocuğu, bekarsa kardeşlerden biri kamuda çalışabilecek. Bekar olan sivil ya da şehidin varsa diğer kardeşi de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nda görev alabilecek.

Yeni düzenleme ile her aileden en fazla 2 kişi istihdam edilecek ve 3 farklı istihdam türü belirlenmiş durumda. Bunlar; “Kadrolu memur, Sözleşmeli personel ve Sürekli işçilerdir”

Bunların yanı sıra herhangi bir terör olayı nedeniyle terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlerden dolayı zarar görmüş kişilerin zararlarının karşılanması için çıkarılmış olan kararın 1 yıl daha uzatılmış olduğu resmi gazetede yayımlanmıştır. Resmi gazetede yayımlanan kararın ardından terör olayları sebebiyle zarar görenlerin mağduriyetleri giderilmeye çalışılacak.

www.hasartakibi.com