Bize Ulaşmanız Yeterli
7/24 İletişim 0850 304 34 04

İş Gücü Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İş gücü kaybı en genel tanımı ile, sigortalının iş yerinde ve iş saatlerinde başına gelen iş kazası sonucu iş gücünü yitirmesi ya da iş gücünü bir süreliğine yitirmesi anlamına gelmektedir. Ancak sigortalının iş gücü kaybı olarak adlandırılan tazminattan faydalanabilmesi için kesinlikle iş yerinde ve iş saatlerinde iken iş gücünü yitirmesi gerekmektedir. İş gücü kaybı sonucu sigortalı kişi eğer tedavilere yanıt vermeyerek çalışmaya devam edemeyecek duruma gelirse ya da geçirdiği iş kazası sonucu çalışmaya bir süre ara vermesi durumunda çalıştığı iş yerinden iş gücü kaybı tazminatı alabilmektedir.

İş gücü kaybı tazminatı tabi ki diğer tazminat türlerinde olduğu gibi bazı koşulları içermektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi iş gücü kaybı tazminatından faydalanabilmenin ilk kuralı iş kazasının mesai saatleri içerisinde gerçekleşmesidir. Sigortalı çalışan eğer ekstra mesai yaptığı saatlerde herhangi bir iş kazası geçirirse eğer ekstra mesaileri yasal olarak iş yerinde belirtiliyor ise yine iş gücü kaybı tazminatından kolaylıkla faydalanabilir.

İş gücü kaybı ne yazık ki her gün çalışan bir sigortalı işçinin başına talihsiz bir şekilde gelmektedir. Özellikle de sigortalı işçinin iş saatleri içinde iş yerinde geçirdiği herhangi bir kaza sebebi ile iş göremez ya da belli bir süre çalışamaz raporu alması halinde işverene, iş gücü kaybı tazminatı uygulanmaktadır. Aynı zamanda iş gücü kaybı tazminatı iş sebebi ile oluşmuş ruhsal bozukluklar durumunda da devreye giren bir tazminat türüdür. İş gücü kaybı tazminatı belli prosedürlere göre hesaplanması gereken bir tazminat türüdür.

Öncelikle meydana gelen kazanın nerede olduğu belirlenir. İş kazası eğer iş yerinde gerçekleşmiş ise devamında gerekli olan durumlar hesaplanarak soruşturmaya devam edilir. İş kazası iş saatleri içerisinde olmak zorundadır. İş saatleri iş yerinin çalışma saatleri ya da ekstra mesai saatlerini de kapsar. Yani ekstra olarak mesai saatlerinde çalışırken iş kazası geçirirseniz, yine iş gücü kaybı tazminatından faydalanabilirsiniz. Daha sonra ise kazanın verdiği bedensel hasara bakılır. Bu hasarın boyutu ise doktor raporu ile ölçülür. Doktorun verdiği rapora göre eğer belli bir süre iş göremez durumu söz konusu ise kazayı geçiren kişinin iyileşmesine kadar olacak olan sürece göre tazminat hesaplanır. Eğer iş kazası geçiren kişi doktor tarafından malulen emekli ise yani artık iş göremez durumda ise maaşa bağlanabilir ya da çok daha yüksek bir miktarda tazminat alabilir. Herhangi bir iş kazası durumunda bu prosedürler kolaylıkla uygulanabilir.

www.hasartakibi.com