Bize Ulaşmanız Yeterli
7/24 İletişim 0850 304 34 04

Güvence Hesabı Nedir Ve Nasıl Yararlanılır?

Güvence hesabı, kaza anında karşı tarafın trafik sigortası yoksa başvurulabilecek hesap türüdür. Ancak her tazminat dosyasında olduğu gibi güvence hesabından da yararlanabilmek için gerekli yerlere gerekli belgelerin tamamlanıp başvurulması gerekiyor.

Güvence hesabı, mağdur olan tarafın sadece bedensel (ölüm ve yaralanma) tazminatını karşılayan hesap türüdür. Yani eğer kaza durumunda hiçbir şekilde suçunuz yok ve karşı tarafın trafik sigortası yok ise tamamen diğer sürücünün suçu ise güvence hesabı devreye girmektedir.

Aynı zamanda güvence hesabı, kazanın ölümle ya da yaralanma ile sonuçlanması durumunda yakınlarınıza belli bir miktar tazminat ödenmesi için gerekli yerlerin önünü açan bir hesap türüdür. Böylelikle trafikte seyir halinde iken belli bir güvenceye sahip olmuş olursunuz.

Güvence hesabı, kaza durumlarında kazaya sebebiyet veren kişinin zorunlu sigortasının bulunmaması ya da zararı karşılayamaması gibi durumlarda mağdur olan kişinin maddi ve bedensel hasarının karşılaması amacıyla kurulmuş bir çeşit sigortadır. Güvence hesabından faydalanmak için ise gereken belgeler toplanmalı ve ilgili yerlere başvuru yapılmalıdır. Özellikle de oluşan kazanın resmi tutanağı, mahkemeye yansımış olaylardaki mahkeme kararı, ilgili yerlerden alınmış ölüm ya da kaza raporu, ölen ya da kaza geçiren kişinin mesleği ve gelir durumunu gösteren belge, maluliyet oranını gösteren belge ve kaza ile ilgili diğer belgelerin toplanması halinde güvence hesabına kolaylıkla başvurulabilir.

www.hasartakibi.com