Bize Ulaşmanız Yeterli
7/24 İletişim 0850 304 34 04

Güvence Hesabı Hangi Durumları Kapsamaktadır?

Araç güvence hesabı, en genel tanımı ile trafikte yaşayabileceğiniz herhangi bir mağduriyet durumunu ortadan kaldıran hesap türüdür. Güvence hesabı sayesinde trafikte yaşadığınız kaza durumunda karşı tarafın trafik sigortası yok ise sadece bedensel (yaralanma) ve ölüm ile sonuçlanan zararları kapsamaktadır. Ancak güvence hesabının geçerli olduğu durumlar her hesap ya da tazminat durumlarında olduğu gibi belli çerçeveler ile sınırlıdır.

Öncelikle güvence hesabından faydalanabilmek için kazada herhangi bir şekilde suçlu olmamanız gerekir. Kazada suçlu olmadığınızının kanıtlaması için sigorta espertlerinin çağırılarak kimin kazada suçlu olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra ise sigorta ekspertlerinin verdiği rapora göre güvence hesabınız bedensel zarar tanzim edilmektedir. Ancak eğer kazada herhangi bir şekilde tek suçlu taraf siz değilseniz ya da siz de kazada suçlu iseniz herhangi bir şekilde güvence hesabından faydalanamazsınız. Aynı zamanda araç güvence hesabı ile ölümlü bir trafik kazası durumunda yakınlarınızın ölümlü trafik kazası tazminatı alınabilmektedir.

Güvence hesabının görevi, maddi ve bedeni kazalarda sigorta şirketinin hasarı karşılamaması ya da iflas etmesi durumunda maddi ve bedeni hasarı karşılamaktır. Ancak tabi ki her araç hesabı ve sigortalarında olduğu gibi güvence hesabının da kapsadığı ve kapsamadığı durumlar söz konusudur. Güvence hesabı, sigortanın tespit edilememesi durumunda meydana gelen bedensel zararları, zorunlu sigorta ve sigorta poliçesi arasındaki tazminat farkı kadar bedensel zararları kapsamaktadır. Aynı zamanda güvence hesabı anlaşmalı sigorta şirketlerinin iflası durumunda sigortası olan araç sahiplerinin hem araç hasarını hem de bedensel hasarını karşılamaktadır. Ancak bu durum güvence hesabının anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri için geçerlidir. Ayrıca aracın çalınması gibi durumlarda araç sahibinin aldığı bedensel hasarlar da güvence hesabının içinde olup karşılanmaktadır.

www.hasartakibi.com