Bize Ulaşmanız Yeterli
7/24 İletişim 0850 304 34 04

Araç Değer Kaybı Tazminatı Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Araç değer kaybı tazminatı; en genel tanımı ile hasar görmüş olan aracınızı tekrar piyasa üzerinden satmak istediğinizde aracın eski piyasa fiyatı ile yeni piyasa fiyatı arasındaki farkı ödemek amaçlı kullanılan bir tazminat türüdür. Yani eğer aracınız ile bilinciniz dışında kaza yapmış iseniz ya da mağdur durumda iseniz aracınızın hasarını araç değer kaybı tazminatı ile giderebilirsiniz. Aynı zamanda aracınızın hasarını karşıladıktan sonra aracınız tekrar  satmak için piyasaya koyduğunuzda ilk aldığınız fiyat ile satabileceğiniz fiyat arasında oluşan zararı da araç değer kaybı tazminatı karşılamaktadır.

Araç değer kaybı tazminatından faydalanmak için öncelikle aracınızın aldığı hasarı sizin vermemiş olmanız gerekiyor. Aracınız, diğer sürücüler tarafından sizin herhangi bir suçunuz olmadan hasar almış ise araç değer kaybı tazminatından kolaylıkla faydalanabilirsiniz. İlk yapmanız gereken kazadan sonra sigorta ekspertlerini çağırarak hasarın kim tarafından oluştuğunu onaylatmak olacaktır. Daha sonra hasar hesaplanır ve araç değer kaybı tazminatından faydalanmak için mahkeme süreçleri takip edilir.

Değer kaybı tazminatından faydalanabilmenin ilk kuralı aracınızda bulunan hasarın kesinlikle aracın değerini düşürebilecek boyutta olmasıdır. Yani aldığınız aracın kaza yapmadan önceki piyasa değeri, kaza yaptıktan sonraki piyasa değerinden fazla ise değer kaybı tazminatından faydalanabilme hakkınız vardır. Değer kaybı tazminatı araç sahibini doğrudan ilgilendiren bir tazminat türüdür. Ancak araç değer kaybı tazminatından faydalanabilmek için herhangi bir kaza durumunda araç sahibinin kusurunun karşı taraftan az olması gerekmektedir. Yani kaza durumunda hatalı tarafın tamamı ile karşı taraf olması en büyük şartlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda oluşan kazadaki hasar için değer kaybı tazminatı kullanılmak isteniyorsa kazanın en az iki (2) yıl içerisinde meydana gelmiş olması gerekiyor. Tüm bu şartlar sağlandığı zaman değer kaybı tazminatından kolaylıkla yararlanılabilir.

www.hasartakibi.com