Bize Ulaşmanız Yeterli
İletişim 0850 304 34 04

Zeytinlik Mah. No13/46 Bakırköy-İstanbul

Araç Değer Kaybı Tazminatı Danışmanlık Hizmeti

Trafik kazalarında hasara uğrayan motorlu araçların, meydana gelen hasar neticesinde piyasa fiyatındaki azalma meydana gelmektedir. Örneğin daha önce herhangi bir kazaya karışmamış ve hasar görmemiş 60 bin liralık bir araç, trafik kazası sonrasında piyasa değerinin 45 bin TL’ye düştüğü varsayımından hareketle, aradaki 15 bin TL fark araç değer kaybı olarak belirlenmektedir.

Araç değer kaybı oluşan bu tür durumlarda, meydana gelen kaybın telafi edilmesi amacıyla trafik sigortası devreye girmektedir. Araç değer kaybını talep edebilmek için bazı şartların oluşması göz önünde tutulmaktadır.

“Yaşanan trafik kazasında %100 kusurlu bulunmuş olmamak, kazanın son 2 yıl içerisinde vuku bulmuş olması, aracın değer kaybetmesine yol açacak maddi hasar oluşmasıdır.”

Bu tür hasarlı trafik kazalarında Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünün 23.09.2010 tarihinde yayınlanmış olan duyurusu gereğince, araç değer kayıpları kara araçları konusunda ruhsata sahip olan sigorta eksperlerince yapılabilmektedir.

Araç Değer Kaybını Belirleyen Etkenler

Araç değer kaybı oranları farklı değişkenlere göre belirlenmektedir.  Her ne şekilde tamir edilirse edilsin, araçlarda oluşan değer kaybı kaçınılmaz olmaktadır. Örneğin boya yenilenmesi çok büyük kayıp yaratmazken, değişime uğrayan hasarlı parçalar önemli oranda değer kaybına sebep olmaktadır. Araçlarda meydana gelen değer kayıplarını belirleyen etkileyen faktörler arasında:

  • Değişen parça sayısı,
  • Aracın piyasa değeri,
  • Kaza anına kadar yaptığı kilometre,
  • Boya ve onarımlar,
  • Hasar geçmişi,
  • Onarımın nerede yapıldığı
  • Aracın modeli,
  • Kaza öncesi değeri

Değişen parçaların araçtaki önemi; araçta oluşan değer kaybını belirlemeye imkan sağlayan faktörler olarak değerlendirilmektedir.

Araç değer kaybı tazminat talepleri kazadan sonraki 2 yıl içerisinde yapılmalıdır. Bu sürede yapılmayan başvurular zaman aşımı sebebiyle sonuçsuz kalacaktır. Firmamız uzun yılların vermiş olduğu tecrübeyle, araç değer kaybı işlemlerinizde danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Firmamız aracılığıyla yapacağınız tazminat talepleri kısa sürede sonlandırılarak kaza sebebiyle oluşan zararlarınız tazmin edilmektedir. Konuyla ilgili tüm taleplerinizi 7/24 hizmete hazır olan firma iletişim hatlarından bize iletebilir, huzur ve güven içerisinde haklarınızı elde edebilirsiniz.

www.hasartakibi.com