Bize Ulaşmanız Yeterli
İletişim 0850 304 34 04

Zeytinlik Mah. No13/46 Bakırköy-İstanbul

Araç Değer Kaybı Ödemesini Kim Yapar?

Günümüzde pek çok araç çeşitli nedenlerle hasar görmekte ve bunu sonucu olarak da bakım ve onarım işlemlerine tabi tutulmaktadır. Araçlarda pek çok tamir işlemi değer kaybına neden olur. Basit işlemlerin dışında yapılan her onarım bir fiyat standardı olan aracın değerini aşağı çeker.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Yaşanan kazalar sonrasında araçlar tamir için servise götürülür ve serviste araçların hasar görmüş kısımları baştan sona tamir edilir. Ancak hasar alan araç doğal olarak değer kaybına uğrar. Örneğin kaza öncesi 70 bin TL’den satılabilecek araç, kaza sonrası 63 bin TL seviyelerinden bile zor satılabilir. İşte bu aradaki 7 bin TL’lik fark kaza sonrası yapılan tamirden dolayı ortaya çıkan değer kaybıdır. Bu kayıp yeni yasa ile araç sahipleri tarafından geri alınabilmektedir. Ancak bunun için bazı koşulların sağlanmış olması gerekir.

Araç değer kaybını önlemek mümkündür. Ancak bunun için birtakım önlemler almak ve kasko yaptırırken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir.

Araç Değer Kaybı Kim Tarafından Ödenir?

Aslında bu soruyu cevaplamak için iki farklı şekilde inceleme yapılması gerekir. Araç değer kaybının kimden alınacağı en çok merak edilenlerden biridir. Değer kaybının kimden tahsil edileceği konusunda daha açıklayıcı bir bilgi vermek için öncelikle değer kaybının yaşandığı durumları iki farklı başlıkta inceleyelim. İlk başlık kaza sonucu değer kaybıdır. Eğer araçta yaşanan değer kaybı kaza sonucu olmuşsa ortaya çıkan kaybın bedeli karşı tarafın sigorta şirketinden tahsil edilir. Fakat burada göz ardı edilmemesi gereken değer kaybını tahsil edecek kişinin kazada en az yüzde 50 kusursuz olma şartıdır. Yüzde 50 üzerinde kusurlu olanlar bu haktan yararlanamaz.

Araç değer kaybı talep eden kişinin sigorta şirketi aracılığı ile talepte bulunması işlemlerin hız kazanmasına yardımcı olur. Aksi taktirde süreç uzayabilir ve kaybın tahsil edilmesi gecikebilir.

İkinci başlık ise araçların, herhangi bir kaza yapmadan oluşan hasar nedeniyle değer kaybından yararlanması için başvurulacak yöntemdir. Kazasız değer kaybından faydalanmanın yolu da aracı kasko güvencesi altına almaktır. Kasko şirketleri kazasız hasar durumlarında sürücüye araç değer kaybı hakkını verebilmektedir. Ancak kasko sözleşmesinde bu ibarenin yer alması gerektiğine dikkat edilmelidir. Eğer böyle bir ibare yoksa şirket araç değer kaybı güvencesini vermiyor sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle kasko yaptırırken şirketin sunduğu teminatları sorgulamak oldukça önemlidir.

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Araç değer kaybından yararlanabilmek için bazı şartlar bulunur. Eğer bu şartlar sağlanmazsa araç sahibi kaza sonrası oluşan değer kaybını tahsil edemez. Şimdi bu şartların neler olduğuna bakalım:

  • Kazada en az yüzde 50 kusursuz olunması
  • Araç kilometresinin 163.000’i geçmemiş olması
  • Değer kaybı talebinin kazadan sonra en geç 2 yıl içinde yapılması
  • Aracın daha önce kaza geçirmesi ve tamir edilmesi sonucu aynı durumun tekrarlanmıyor olması gerekmektedir.
  • Araç sahiplerinin değer kaybını tahsil etmeleri için karşı tarafın sigorta şirketi ile bağlantıya geçmeleri gerekir. Ancak genelde sigorta şirketleri bu parayı ödemek istemez ve süreç uzayabilir.
www.hasartakibi.com