Bize Ulaşmanız Yeterli
İletişim 0850 304 34 04

Zeytinlik Mah. No13/46 Bakırköy-İstanbul

Araç Değer Kaybı Kasko Kapsamında mıdır?

Her aracın başına gelebilecek durumlardan biri olarak görülen kazalar sonucu hasar, araçlarda değer kaybına neden olur. Bu yüzden her bilinçli sürücü aracını kasko güvencesine alır ve kaza ve diğer nedenlere karşı oluşabilecek kayıpları için önlem almaya çalışır. Kasko ve araç değer kaybı arasında bir ilişki vardır. Bu ilişki oluşabilecek hasarların kasko tarafından karşılanıp karşılanmayacağını ortaya çıkarır. Bazı kasko şirketleri sürücülere bu konuda güvence verirken bazılarının ise vermediğini söylemek mümkündür.

“Araç değer kaybı kasko kapsamında mıdır?” sorusunu yanıtlamadan önce bir aracın nasıl değer kaybına uğradığı konusunda bilgiler verelim. Araç sahipleri bir kaza sonucu araçlarını tamir ettirmek istediklerinde çoğu zaman fiyat odaklı hareket etmeye çalışır. Yani oluşan hasarı en düşük maliyette çözüme kavuşturmak ister. Ancak sadece fiyata odaklanırken araç değer kaybı unutulmamalıdır. Düşük maliyetlerde tamir edilmek istenen araç, yapılan işlem her ne olursa olsun değer kaybeder ve ilerleyen zamanlarda sıkıntılı sonuçlar doğmasına neden olur. Örneğin yaşanan kaza ya da başka bir nedenle meydana gelen tamir işlemlerinde araçta bazı aksamlar değişebilir. Bu durum aracın orijinalliğini kaybetmesine neden olur ve zaten ikinci el olan aracın satışında sıkıntılar yaşanması muhtemeldir.

Araç en iyi şartlarda olması gerektiği gibi tamir edilmiş olsa dahi değer kaybına uğrar. Bunun ardından aracın elden çıkarılmak istendiği an geldiğinde ise araç sahibinin pazarlık imkanı büyük ölçüde düşer. Çünkü ikinci el bir araç almayı düşünen herkes satın almak istediği araçta büyük kusurların olmamasını ve özellikle de değişen bir aksam bulunmamasını tercih eder. Bunların yanı sıra araç sahibi için en korkutucu durum ise tavanın herhangi bir nedenle boyatılmış olmasıdır. Tavanında boya olan bir araca her alıcı bırakın pazarlık etmeyi şüphe ile bakar. Bunun nedeni aracın takla attığının düşünülmesidir.

Kasko ve Araç Değer Kaybı

Kasko ile araç değer kaybı arasında oluşan ilişki konusuna baktığımızda; genel olarak kasko şirketleri hasar sonucu yaptırılan tamir nedeniyle araçta oluşan değer kaybını temin etmez. Araç sahibi araçta yaşanan bu kaybı kasko şirketinden geri alamaz. Ancak bazı şirketler tam tersine araç sahipleri ile yaptıkları sözleşmelerde araç değer kaybı güvencesi sunmaktadır. İşte burada dikkat edilmesi gereken kasko şirketi ile yapılan sözleşmedir. Eğer yapılan sözleşmede araç değer kaybı güvencesi veriliyorsa oluşan hasar sonucu araçta meydana gelen kaybı şirketten geri almak mümkündür. Kasko yaptırılırken özellikle araçla ilgili teminatların neler olduğu öğrenilmeli ve buna göre kasko teklifi alınmalıdır.

Araç değer kaybı şartlarını sağlamak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Araç değer kaybına hak kazanmak için ilk olarak araç sahibinin yaşanılan kazada en az yüzde 50 haklı olması istenmektedir. Araç değer kaybını almak için kazadan sonra 2 yıl içerisinde başvuru yapılmalıdır. Aksi taktirde kazayı yapan kişi bu haktan yararlanamaz. Kaza anında araç sigortalı olmalıdır. Sigortalı olmayan araçlarda değer kaybından yararlanamaz.

Araç Değer Kaybı Uygunluk Testi

Bu test kaza ya da başka bir nedenle araçta meydana gelmiş hasar sonucu aracın değer kaybına uygun olup olmadığını tespit eder. Uygunluk testine olumlu sonuç alındığında ise hasar sonucunda oluşan değer kaybı telafi edilebilir. Araç değer kaybı uygunluk testi içerisinde 6 farklı aşama vardır. Bu aşamalara gerekli bilgiler girildikten sonra sonuç olumlu çıkarsa değer kaybı telafi edilebilir. Araç değer kaybı uygunluk testi aşamaları:

  • Kaza Tarihi
  • Kusur Oranı
  • KM Bilgisi
  • Devir Bilgisi
  • Araç Bilgisi

Sonuç olmak üzere 5 aşamalı uygunluk testi sonrası araç değer kaybına karar verilmektedir.

www.hasartakibi.com