Bize Ulaşmanız Yeterli
İletişim 0850 304 34 04

Zeytinlik Mah. No13/46 Bakırköy-İstanbul

Araç Değer Kaybı İçin Ekspertiz Raporu Nasıl Düzenlenir?

Ekspertiz raporu, yaşanan kaza sonucu hatasız olan sürücünün aracında meydana gelen değer kaybını belirleyen ve hatalı taraftan ne kadar tazminat istenmesi gerektiğini gösteren bir rapordur. Raporda hasar gören aracın kaza öncesi değeriyle, kaza sonrasında ne kadar değer kaybettiği gösterilir. Ekspertiz raporu onarım öncesi tespit yapmak amacıyla gelen eksperlere yaptırılabildiği gibi, sigorta firmalarına başvurmak suretiyle de yaptırılabilmektedir.

Trafik kazaları sonrasında kazada hasar gören araçlar düzgün bir şekilde tamir edilmiş bile olsalar, belli bir değer kaybı yaşarlar. Ayrıca aracın Tramer kaydında kazaya karıştığına dair kayıt bulunması, aracın satış fiyatlarında da önemli miktarda değer kaybına sebep olmaktadır. Bu tür durumlarda yaşanan mağduriyetlerin en aza indirilmesi amacıyla, kazada kusur oranı düşük olan veya kusuru bulunmayan sürücülere kaybedilen değerin karşı taraftan tahsil edilmesi yoluyla giderilmesi mümkündür. Yasayla belirlenen ve Araç Değer Kaybı Tazminatı olarak adlandırılan uygulama sayesinde, kazada kusuru tespit edilen sürücünün trafik sigortası mağdur olan sürücünün zararlarını karşılamaktadır.

Araç Değer Kaybı başvurusu yapabilmek için bazı şartların oluşması gereklidir. Bu şartlardan en önemlisi; karışılan kazada suçlu olmamaktır. Bunun dışında oluşan kaza sonrasında tutulan kaza tespit tutanağının kazaya karışan her iki tarafın imzasıyla düzenlenmiş olması gereklidir. Ayrıca kaza sonrası herhangi bir değişikliğe mahal verilmeden kaza yerinin fotoğrafları çekilmeli ve başvuru sırasında fotoğraflar ibraz edilmelidir. Değer kaybı taleplerinde kazadan zarar görmüş olan sürücünün tamirat giderlerini içeren faturaları ibraz etmiş olması ve değer kaybına yönelik başvuru yapacak sürücünün araç değer kaybı ekspertiz raporuna sahip olması gereklidir.

Değer kaybı tazminatına hak kazanabilmek için araçların kaporta kısımlarında zarar oluşması durumu dikkate alınmakta, masrafsız bir şekilde halledilebilecek olan hasarlar tazminat konusu olarak değerlendirilmemektedir. Araçta kaporta hasarları, boyama ve düzeltme işlemleri değer kaybı tazminatı için uygun görülmektedir. Ayrıca aracın serviste bakım ve onarım sebebiyle kalması sebebiyle yaşanılan iş kayıpları, ulaşım giderleri veya kaza sırasında meydan gelen can ve mal kayıpları tazminat konusu olarak değerlendirilmektedir.

www.hasartakibi.com