Bize Ulaşmanız Yeterli
İletişim 0850 304 34 04

Zeytinlik Mah. No13/46 Bakırköy-İstanbul

Aklınıza Takılanlar

Firmamız kurulduğu günden bu yana en çok tercih edilen hasar takip firmaları arasında yer almaktadır. Firmamızın hizmet verdiği danışmanlık konularında aklınıza takılan bazı soruları sizin için derleyip cevapladık:

İnternet siteniz üzerinden bilgi edinebilmek için herhangi bir şekilde sitenize üye olmam gerekli mi ?

İnternet sitemiz üzerinden aracınızın hasarı ile alakalı bilgileri öğrenebilmek için herhangi bir şekilde sitemize üye olmanız gerekmiyor. İstediğiniz her an rahatlıkla sitemize giriş yapabilir ve oldukça kolay bir şekilde aracınız ile alakalı problemleri site içinde arama yaparak öğrenebilirsiniz

Geçmişte olan araç kazalarımı İnternet siteniz üzerinden sorgulatabilir miyim?

Daha önce yaşadığınız ya da yakın tarihte olan araç kazalarınızı internet sitemiz üzerindeki iletişim numarasını arayarak ya da bize mail atarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Tamir boyunca aracım serviste yattı, aracı kullanamadığım için zararımı kim telafi edecek?

Hasar gören aracın onarım süresi boyunca mahrum kalacağından, sigorta firması tarafından bir ikame araç verildiği takdirde bu zarar karşılanmış olmaktadır. Ancak, araç sahibine ikame araç verilmediği takdirde, araç sahibi kendi aracı yerine ya araç kiralama yoluna yada taksi tutma yoluna gidecektir. Bu durum, araç sahibi için, ekstra zarara yol açacağından, bu zarardan kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü zarardan birlikte sorumludur. Araç kiralama şirketlerinden fatura karşılığı yapılan araç kiralama giderlerinin tahsili, araç mahrumiyet tazminatı ya da araçtan yoksun kalma tazminatı ile tahsil edilir.

İletişim numaranız günün hangi saatlerinde Ulaşabilirim?

İnternet sitemiz üzerinde bulunan iletişim telefonundan ve mail adresi üzerinden 7/24  bizlere kolaylıkla ulaşabilir ve aracınız ile alakalı bilmek istediğiniz soruları rahatlıkla bizlere sorabilirsiniz.

Hasar gören bir ticari aracın onarım süresi boyunca kullanılamayacağından veya işletilemeyeceğinden araç sahibi zarara uğrayacaktır, oluşan bu ticari zararı kim karşılayacaktır?

Bu zarardan bu kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü zarardan birlikte sorumludur. Ancak kazanç kaybı belirlenirken, davacının aracını çalıştırmaması nedeniyle zorunlu giderleri olan yakıt ve amortisman vs. masrafları yapmadığı dikkate alınarak bu miktarın mahsubu ile net kazanç kaybının tespit edilmesi gerekir.

Ana iskelet ve şaside hasar olmaksızın, vidalı parçalarda yapılan onarım/değişim ile giderilebilen zararların sigortanın sorumluluğunda olmadığını söylüyorlar, doğru mu?

Hayır. Bu husus, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları Tebliğ’inin “Ek-1 Değer Kaybı Hesaplaması”nın Teminat Dışı Kalan Haller Üst Başlığı’nın (2) bendinde düzenlenmesine rağmen, Danıştay, bu benti hukuka uygun görmemiş bu nedenle bu bent hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Kısaca, artık uygulanmamaktadır.

 

Değer kaybında, kusur oranının önemi nedir?

Sigorta şirketleri, Sigorta Tahkim Komisyonu yada mahkemeler, bilirkişilerce hesaplanan zarar miktarını, kusur oranında tazminat olarak vermektedir. Örneğin, kazada hiç bir kusurumuz yok ise, yaşanan değer kaybının tamamını, %50 kusura sahip isek, uğramış olduğumuz zararın sadece %50’sini değer kaybı olarak talep edebiliriz.

Hangi tip hasarlar değer kaybı kapsamına girmez?

Mini onarım ile giderilebilen, basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp hasarları bu kapsama girmemektedir.

Trafik kazasından ne kadar süre sonra değer kaybına başvurabilirim?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre araç hasarlarında zaman aşımı süresi 2 yıldır. Kaza tarihinden itibaren 2 sene içerisinde hak sahipleri, sigortaya başvurmak zorundadırlar.

Değer kaybı hesaplamasında aracın yapmış olduğu kilometrenin bir önemi var mı?

Değer kaybı hesaplamalarında, aracın yapmış olduğu kilometre büyük önem arz etmektedir. Uygulamadaki hesaplama yöntemlerine göre, 165.000 km’den fazla yapmış araçlar için, sigorta şirketi nezdinde bir değer kaybı çıkmamaktadır.

Araç Değer Kaybından Kimler Sorumludur?

Kaza sonucu aracınızda meydana gelen bu hasar nedeniyle, yaşanan değer kaybından kazaya sebebiyet veren kusurlu aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketi sorumludur ve aracınızda oluşan bu değer kaybını karşılamak zorundadır. Eğer aracın trafik poliçesi mevcut değilse, araç sürücüsü ve ruhsat sahibine karşı, dava açılması gerekmektedir.

Değer Kaybının Tespitinde Azalmaya Neden Olan Faktörler

Değer kaybı tutarı aracın; yası, kilometresi, önceki sahiplerinin sayısı, mevcut durumu, pazarda talep görme oranı, donanımı gibi faktörler, kazadan önceki hasar geçmişi, durumunun tespiti için dikkate alınmaktadır. Değer kaybı tutarının tespiti, araçta oluşan hasar, onarım yöntemi, onarım bedeli hasarın sınıflandırılmasında (ağır hasar, orta hasar, hafif hasar vs.) kazadan sonraki araç durumu için dikkate alınmaktadır.

Yabancı plakalı bir araç ile kaza yaparsanız ve haklıysanız, tazminat başvurusu nereye yapılır?

Tüm sıhhat şartlarına sahip, geçerli bir yeşil kartı bulunan yabancı plakalı araç, Türkiye sınırları içerisinde bir kazaya karışarak bir zarara sebep olursa, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu (TMTB), yeşil kartı düzenleyen yurt dışındaki sigortacı adına devreye girerek zarar gören üçüncü şahısların zararlarını karşılamaktadır.

Ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazası tazminatını siteniz üzerinden öğrenebilir miyim?

Ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazalarındaki tazminatın nasıl alınacağını ya da hangi şartlarda geçerli olduğunu kolaylıkla firmamız ile iletişime geçerek ya da İnternet sitemizde konuyu aratarak bulabilirsiniz. Ancak tazminat miktarı sigorta eksperleri tarafından hesaplandığı için herhangi bir şekilde miktar konusunda bilgi edinemezsiniz.

Siteniz üzerinden araç hasar takibimi yapabilir miyim?

Bizler ile iletişime geçerek kolaylıkla araç hasar takibinizi yapabilir aynı zamanda da hasar tazminat sürecinizi takip edebilirsiniz

Araç hasar tazminat takip sürecimi siteniz üzerinden öğrenebilir miyim?

Aracınızın tazminat sürecini İnternet sitemiz üzerinden iletişim numarasını arayarak kolaylıkla aracınızın hasar tazminatının takip sürecinizi öğrenebilirsiniz.

Araç hasar tazminatımın sonuçlarınızı internet siteniz üzerinden öğrenebilir miyim?

Araç hasarınızın tazminat davası sonuçlarını kolaylıkla internet sitemiz üzerindeki iletişim numarasını arayarak dilediğiniz saatte öğrenebilirsiniz.

Siteniz üzerinden mail atarak sizlerden bilgi alabilir miyim ?

İnternet sitemiz üzerindeki mail adresi üzerinden bizimle istediğiniz saatlerde iletişime geçebilir ve aracınız ile alakalı her türlü bilgiyi kolaylıkla alabilirsiniz.

Araç kaza tespit tutanağımı siteniz üzerinden sorgulatabilir miyim ?

İnternet sitemiz üzerindeki iletişim numaralarımızdan aracınızın kaza tespit tutanağını kolaylıkla sorgulatabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim numarasından kaza tespit tutanağınızı mail olarak isteyebilir ve istediğiniz zaman inceleyebilirsiniz.

İnternet siteniz üzerinden tramer hasar sorgulama işlemi yapabilir miyim ?

İnternet sitemiz üzerindeki iletişim telefonu ya da mail üzerinden istediğiniz şekilde araç sorgulaması yapabilir, araç hasarlarınızı ya da aracınız ile alakalı devam eden tazminat süreçlerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

www.hasartakibi.com